Нотаріус  

Пошук по сайту

    
Нотаріат
Необхідна інформація

 

Публікації

17 Березня 2010:

Лист заступнику Міністра юстиції України Л.В.Єфіменку щодо застосування вимог ст. 377 ЦК України

УКРАЇНСЬКА НОТАРІАЛЬНА ПАЛАТА
03039, м.Київ
вул.Голосіївська, 7 корп.2, офіс 9/1
тел.251-48-81
факс:251-48-68
Е-mail:notary@chamber.relc.com
р/р №26001121425 у ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»
МФО380805, Код ЄДРПОУ 00013190


№4448/4 «24» грудня 2009 р.
Міністерство юстиції України
Заступнику Міністра
Л.В.Єфіменку


Шановний Леоніде Васильовичу!

До Української нотаріальної палати надходять чисельні звернення нотаріусів з приводу застосування при вчиненні нотаріальних дій вимог статті 377 Цивільного кодексу України (із змінами ,внесеними Законом України від 05.11.2009 №1702-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю»).
Частиною другою цієї статті встановлено, що розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об’єкти (крім багатоквартирних будинків).
у разі областей є випадки, коли житлові будинки розташовані на земельних ділянках, що не були передані у власність або користування громадянам і цим ділянкам не присвоєні кадастрові номери.
Відсутність кадастрового номеру земельної ділянки слід вважати підставою для відмови у посвідченні договору відчуження житлового будинку чи є можливість витребування інших документів?
2. пунктом 71 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5, встановлено, що при посвідченні договору про відчуження земельної ділянки як самостійного об’єкту цивільних правовідносин нотаріус перевіряє відсутність (наявність) обмежень (обтяжень) за даними Державного земельного кадастру.
Перевірка такої інформації при оформленні спадщини на земельні ділянки згаданою Інструкцією не передбачена. Про необхідність надання витягу з Державного земельного кадастру у цих випадках йдеться в п.1,4 розділу 3 Методичних рекомендації щодо вчинення нотаріальних дій, пов’язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, але ці Методичні рекомендації, на жаль, не є нормативно-правовим актом.
Відомо, що замовлення та виготовлення нової технічної документації вимагає значного часу та чималих фінансових витрат.
З огляду на норму статті 1218 Цивільного кодексу України просимо надати висновок щодо доцільності та обов’язковості витребування нотаріусів витягів із державного земельного кадастру при оформленні спадщини на земельні ділянки.

З повагою,
Президент
Української нотаріальної палати Л.Павлова

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ
УКРАЇНИ

Україна, 01001, м.Київ Голові Української
вул.Городецького, 13 нотаріальної палати
тел./факс: (38-044)278-37-23 Л.Павловій

05.03.2010 №20868-0-33-09-31
на № ___________________

Щодо розгляду звернення

1. Згідно зі статтею 7 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадові особи. які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Автономної Республіки Крим, крім того, - законодавством Автономної Республіки Крим, наказами Міністерства юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
З 10.12.2009 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю».
Відповідно до цього Закону статтю 377 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс) викладено в новій редакції, яка набрала чинності з 01.01.2010. Так, частиною другою зазначеної статті встановлено, що розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об’єкти (крім багатоквартирних будинків).
Вимогами статті 638 Кодексу встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до пунктів 1.5, 5.1 Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 15.02.2010 №168 кадастрові номери присвоюються усім земельним ділянкам незалежно від форм власності. Формування кадастрових номерів земельних ділянок, які на момент набрання чинності цим наказом надані у власність (користування) та не мають кадастрових номерів, здійснюється територіальними органами Держкомзему.
2. Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Вимогами статті 110 Земельного кодексу України встановлено, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором.
Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановленого обмеження (обтяження).
Відповідно до вимог частини другої статті 111 зазначеного кодексу обмеження використання земельної ділянки підлягають державній реєстрації і діють протягом терміну, встановленого законом або договором.
Враховуючи викладене, Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженої наказом міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5, потребує внесення змін щодо перевірки відсутності (наявності) обмежень (обтяжень) за даними Державного земельного кадастру та зазначення таких відомостей в свідоцтвах про право на спадщину.
У разі підготовки Українською нотаріальною палатою пропозицій щодо внесення відповідних змін, Міністерство юстиції України буде вдячне за співпрацю.


З повагою
Заступник Міністра підпис Л.В.Єфіменко

Повернутися


адреса

Україна, 73003, м. Херсон
вул. Соборна, буд. 8, оф. 2
тел./факс: +3 8 (0552) 45-44-27
тел.: 066 279-49-15

  Поставити питання нотаріусу

розклад роботи

пн-пт:

9.00-17.00

сб:

вихідний

нд:

вихідний

без обідньої перерви